Start arrow Wycieczki do Libii
Ciekawostki
Według analityków tempo wzrostu gospodarczego w Libii w 2009 r. powinno wynieść 5 proc.
 
powered_by.png, 1 kB
Wycieczka do Libii - 14 dni z baśni o Arabii
Redaktor: RE   
Image Libia, kraj 5 razy większy od Polski, zaczyna odkrywać swoje piękno i swą historię.

Wielbiciele starożytności zachwycą się grecko-rzymskimi miastami, położonymi na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ci, którzy zechcą poddać się magii pustyni, przeżyją niezapomniane chwile na saharyjskim Piaszczystym Morzu Ubari z jego przepięknymi słonymi jeziorami. Podziwiać będą fantastyczne formacje skalne Magatgat lub też oddadzą się zadumie oglądając liczące tysiące lat naskalne rysunki w górach Acacus

1. dzień
Przelot na trasie Warszawa – Trypolis. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

2. dzień: Trypolis-Nalut-Ghadames
Przejazd dawnym szlakiem karawanowym do Nalut. Nalut jest prawdopodobnie najciekawszym miejscem w Libii, w którym wśród krętych uliczek obejrzymy dobrze zachowane ghurfy. Ksar w Nalut, liczący ponad 300 lat jest ogromny – zbudowany z ponad 400 ghurf, bronił dostępu do zapasów zboża i oliwy. Przez kamienistą pustynię, hamadę, udamy się w podróż do Ghadames, gdzie dotrzemy o zachodzie słońca. Po kolacji udamy się na zasłużony odpoczynek w hotelu.

3. dzień: Ghadames
Dzień ten poświecimy na zwiedzanie jednego z najstarszych miast pustynnych. Oaza liczyła ok. 7000 ludności tuareskiej i berberyjskiej, a jej historia sięga czasów przedrzymskich. Zamieszkiwana przez 7 rodów podzielona była na 7 dystryktów, a każdy z nich posiadał miejski plac, na którym odbywały się uroczystości. Najstarsza część miasta wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest jednym z najbardziej urokliwych i najpiękniejszych miejsc na kulturowej mapie Libii.

4. dzień: Ghadames - Sebha
Tego dnia będziemy podróżować przez pustynię do Sebhy - miasta otoczonego oazami. Noc spędzimy na kempingu u stóp saharyjskich diun.

5-7. dzień: Góry Acacus
Podróżować będziemy przez wysokie wydmy. Podziwiać - zapierające dech w piersiach krajobrazy i fantastyczne formy gór Acacus, jednej z najpiękniejszych krain w Libii. Z morza żółtego piasku wyłaniają się niewysokie pionowe ściany skał o strukturze warstwowej we wszystkich odcieniach brązu. Fantastyczne formacje skalne rozbudzają wyobraźnię. Wedle wierzeń Tuaregów góry te zamieszkałe są przez dżiny - złe duchy, które czasami ukazują się wędrowcom. Fenomenem na skalę światową są występujące w górach Acacus ryty i freski naskalne z czasów neolitu, będące nieocenionym źródłem wiedzy o prehistorycznych mieszkańcach Sahary oraz o zmianach klimatycznych, jakie dokonały się na tym obszarze. Sahara była niegdyś zieloną krainą, obfitującą w wodę i zwierzynę, zamieszkałą przez koczujące plemiona zajmujące się łowiectwem i pasterstwem. Obszar ten wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Noce spędzać będziemy w namiotach rozbitych na piasku, po wieczornych rozmowach wokół ognia, podziwianiu zachodów słońca i rozgwieżdżonego nieba.

8. dzień: Acacus- Messa- Dhan Murzic
Opuścimy góry Acacus i udamy się w kierunku Dhan Murzie Dunes – największych piaszczystych wydm Sahary. Po drodze podziwiać będziemy wspaniałe formacje skalne Dhan Mellat i Dhan Satifat. Wieczór spędzimy wokół ogniska, a noc - w namiotach.

9. dzień: Dhan Murzic – Wadi Matkhendoush – Germa- Ubari Dunes
W Wadi Matkhendoush będziemy mieli wyjątkową możliwość podziwiania malowideł naskalnych przedstawiających m.in. sceny polowań. Następnie przejedziemy do Germy, aby zapoznać się ze śladami kultury i cywilizacji Garamantów, jednego z najdzielniejszych plemion berberyjskich, z którym kontakty utrzymywali Kartagińczycy i Rzymianie. Noc w namiotach wśród wydm Sahary.

10. dzień: Saharyjskie jeziora – Sebha - Trypolis
W środku Sahary, pośród gigantycznych wydm, znajduje się kilka słonych jezior. Podziwiać będziemy niecodzienne piękno Um Al Maa, Mafu i Gabroun. Jeziora te stopniowo wysychają i za kilkadziesiąt lat zapewnie nie będzie po nich śladu. Po południu ekscytujący przejazd przez wydmy do Sebhy. Kolacja, przelot do Trypolisu. Transfer do hotelu, nocleg.

11. dzień: Leptis Magna – Muzeum w Trypolis
Przejazd wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego do Leptis Magna (120 km), wspaniale zachowanego starożytnego miasta rzymskiego, którego rozkwit przypadł na czasy rządów cesarza Septimusa Sewera (193-211 n.e.) Zobaczymy między innymi amfiteatr, Forum Sewera, Łaźnie Hadriana, Bazylikę. Wracamy do Trypolisu, aby zawitać do Muzeum Narodowego (Mitaf al-Jamarhiriya) przy słynnym Placu Zielonym. Muzeum prezentuje wspaniałe zbiory z czasów starożytnych. Wieczorny spacer po mieście zakończy ten pełen wrażeń dzień. Nocleg w hotelu.

12. dzień: Sabratha
Przejedziemy do Sabrathy, która w starożytności wraz z Leptis Magna i Oea ( obecne Trypolis) tworzyły Trójmiasto (tri polis). Obejrzymy m. in. rzymski teatr oraz wspaniałe mozaiki. Noc spędzimy w hotelu w Trypolis.

13. dzień: Trypolis
Dzień na spacery po libijskiej stolicy i na wizytę w medynie. Dzień na zakup pamiątek i porządkowanie wrażeń po ekscytującej podróży.

14. dzień
Przelot na trasie Trypolis - Warszawa.

Minimalna liczba uczestników: 8  osób

Cena obejmuje:
 • koszty przelotu na trasie Sebha – Trypolis,
 • noclegi w hotelach 2*lub 3*, na campingach, a w trakcie ekspedycji przez Saharę – w dwuosobowych namiotach,
 • zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych,
 • 3 posiłki dziennie,
 • zwiedzanie zgodnie z programem imprezy, przejazdy klimatyzowanym autobusem oraz jeepami z napędem na 4 koła w trakcie podróży przez pustynię (5 osób w jeepie),
 • wyposażenie: namioty, materace, koce, wyposażenie kuchenne,
 • koszty wstępów do zwiedzanych obiektów, taksę imigracyjną i koszty rejestracji paszportu,
 • ubezpieczenie KL i NW,
 • opieka pilota Aslema Tours w trakcie całej podróży,
 • libijski przewodnik towarzyszący grupie od początku do zakończenia podroży po Libii,
 • koszty tłumaczenia danych paszportowych na j.arabski przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dopłata do pokoju jednoosobowego : 356 EUR

Cena nie zawiera:
 • kosztów przelotu na trasie WAW-Trypolis-WAW
 • wydatków natury osobistej,
 • napojów do posiłków w restauracjach,
 • napiwków,
 • opłat za użytkowanie aparatów fotograficznych i kamer w zwiedzanych miejscach – ok. 10 LD / osobę
 • innych aktywności nie wymienionych w programie.

Uwaga:
Prosimy o zaopatrzenie się we własny śpiwór, który będzie potrzebny w trakcie nocy spędzanych na Saharze
Cena imprezy podlega przeliczeniu na PLN według kursu sprzedaży EUR w banku Pekao SA www.pekao.com.pl z dnia dokonywania wpłaty.

Organizator: ASL

Potrzebujesz więcej informacji? Szukasz innych wycieczek lub terminów?
Napisz do nas: i n f o @ l i b i a . p l .
 
© 2023 Libia.pl
Libia.pl :: twoje wrota do Libii