Start arrow Informacje ogólne arrow Muammar al-Kaddafi - sylwetka przywódcy Libii
Ciekawostki
Według analityków tempo wzrostu gospodarczego w Libii w 2009 r. powinno wynieść 5 proc.
 
powered_by.png, 1 kB
Muammar al-Kaddafi - sylwetka przywódcy Libii
Redaktor: TN   
Muammar al-Kaddafi urodził się 13 września 1942 w Syrcie w Libii.

Image Syn Beduina, wędrownego hodowcy wielbłądów. W młodości zafascynował się postacią i ideologią egipskiego prezydenta Nasera, co ukształtowało jego poglądy.
W 1963 ukończył Uniwersytet Libijski, w 1965 Akademię Wojskową w Bengazi.
Stanął na czele Związku Wolnych Oficerów. 1 września 1969 w wyniku przewrotu wojskowego odsunął od władzy króla Idrisa I.
Został naczelnym dowódcą sił zbrojnych oraz przewodniczącym Rady rewolucji - nowo utworzonego rządu Libii.
Ponadto w latach 1970-1972 szef rządu, a w 1977-1979 głowa państwa. Od 1979 zrezygnował z tej funkcji, ale de facto jest pierwszą osobą w państwie.

Muammar al-Kaddafi w 1970 roku zlikwidował w Libii amerykańskie oraz brytyjskie bazy wojskowe, wydalił miejscowe włoskie i żydowskie społeczności, a w 1973 dokonał nacjonalizacji przemysłu naftowego należącego do zachodnich inwestorów.
Kaddafi prowadził bardzo aktywną politykę zagraniczną wymierzoną przeciwko wpływom USA i Izraela oraz wspieraniem Organizacji Wyzwolenia Palestyny, nie stroniąc od wspierania terroryzmu. W wyniku pogarszających się stosunków z Egiptem nawiązał ścisłą współpracę z ZSRR. Od połowy lat 90. Kaddafi prowadzi bardziej umiarkowaną politykę.

W 2009 r. przywódca Libii został wybrany na rok szefem Unii Afrykańskiej.

Kaddafi jest autorem oryginalnej teorii rozwoju społecznego oraz systemu ustrojowego "ludowej, bezpośredniej demokracji", którą zawarł w opublikowanej w latach 70. Al-Kitab al-achdar (Zielonej książce) i wyrażonej w libijskiej konstytucji z 1977 roku.
System ten określany jest jako dżamahirija (dosłownie: przedstawicielstwo ludu) i opiera się na konferencjach i komitetach ludowych.
Ideologia rządów Kaddafiego łączy nacjonalizm arabski z "islamskim socjalizmem" z rozbudowanym systemem opieki społecznej i oświaty. Deklarując islamski charakter państwa i zachowując pewne elementy szariatu (zakaz używania alkoholu i hazardu) jednocześnie kładzie nacisk na równouprawnienie kobiet.

Muammar al-Kaddafi - oficjalna strona www:
http://www.algathafi.org/html-english/index.htm

Źródło: Wiki
 
© 2020 Libia.pl
Libia.pl :: twoje wrota do Libii